22 жовтня 2019

 

Звіт

відділу освіти, сім’ї, молоді та спорту

Чернігівської районної державної адміністрації за 2019 рік

 

Станом на 31.12.2019 у районі в функціонувало 24 школи, у яких навчалось 2707 учнів (1 ЗОШ І ступеня, 6 закладів загальної середньої освіти І-ІІ ступенів, 17 закладів загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів).

Дошкільне виховання забезпечувалося у 21 освітній установі, серед яких 7 навчально-виховних комплексів та 14 закладів дошкільної освіти. 6 грудня 2019 року відкрито дошкільний заклад у с.Мохнатин «Малятко» на 15 місць. Всього дошкільним вихованням охоплено 538 дітей, що становить 66% дітей віком від 3 до 6(7) років. Різними формами дошкільного виховання дітей відповідного віку охоплено стовідсотково. Активно працюють соціально-педагогічні патронати закладів дошкільної освіти.

Навчання першокласників організовано у 23 школах (314 учнів). Перший клас відсутній у Мньовській ЗОШ І-ІІІ ступенів; у Старобілоуській та Киїнській школах функціонують по 2 класи. У трьох закладах освіти (Жавинська, Рудківська ЗОШ та Пісківський НВК) для учнів 1-х перших класів організовано навчання у класах-комплектах. У десяти закладах загальної середньої освіти кількість першокласників становить менше 10 учнів.

Для продовження реформування освітньої ланки у 2019 році із державного бюджету районні заклади освіти отримали дидактичне обладнання, меблі, комп’ютерну техніку на суму 1049,8 тис. грн.

За рахунок бюджетних коштів поповнено основний бібліотечний фонд на 9890 примірників (надійшли підручники для 2,5,6, 10 та 11 класів).

На облаштування швидкісного Інтернету з державного бюджету виділено на заклади освіти району 1634,0 тис. грн.; 138,5 тис. грн. – на придбання комп’ютерної техніки. Облаштовано внутрішні туалети Брусилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів (333,1 тис. грн.) та Довжицького НВК (416,2 тис. грн.).

В рамках бюджетної програми «Будівництво футбольних полів зі штучним покриттям в регіонах України» з державного бюджету виділено 675,0 тис. грн. на реконструкцію спортивного майданчика для гри в міні – футбол зі штучним покриттям в селі Снов’янка. Придбано спортивний інвентар на суму 155,3 тис. грн.

Із 24 закладів загальної середньої освіти, у 23 налагоджено роботу шкільних їдалень. 2707 учнів охоплено різними видами харчування, з них 2674 – гарячим харчуванням, що становить 98,8% від загальної кількості дітей шкільного віку, які охоплені усіма видами харчування. У Жавинській ЗОШ І-ІІ ст. (33 учнів), харчування здійснюється за допомогою шкільного буфету.

На виконання Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям та дітям пільгової категорії» щорічно, згідно розпорядження голови районної державної адміністрації, у районі для 503 учнів 1-11 класів організовано безоплатні обіди із числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей із малозабезпечених родин, дітей з особливими освітніми потребами, дітей із сімей учасників ООС (АТО). Вартість обідів становила 10,2 грн. на одну дитину в день, загальна сума 587,3 тис.грн.

У 2019 році в районі потребували підвезення 504 учнів. З них шкільними автобусами підвозилося 489 учнів, орендованим автобусом підвозилося 15 учнів, що разом становить 100%. Усього підвезення учнів здійснювалося до 16 закладів загальної середньої освіти з 65 населених пунктів району. Функціонувало 16 шкільних автобусів, в т.ч. 1 автобус орендований.

Протягом оздоровчої кампанії 2019 року функціонувало 24 заклади відпочинку та оздоровлення. З них оздоровчих таборів – 4 («Зміна», «Дивосвіт» смт.Седнів; «Юний турист» с.Количівка; «Відкриті двері» с. Нов.Білоус), з денним перебуванням – 20 таборів. На підготовку оздоровчої кампанії витрачено 50 тис. грн, на проведення – 513879 грн.

У 20 таборах з денним перебуванням відпочило 1362 учня закладів загальної середньої освіти району, що становить 56%.

Показники щодо чисельності дітей пільгових категорій шкільного віку, охоплених оздоровчими та відпочинковими послугами у 2019 році становлять 1212 дітей (70%).

Аналіз надання оздоровчих послуг учням закладів загальної середньої освіти показав, що найбільшу кількість дітей оздоровлено за рахунок батьків; путівок, наданих Чернігівською центральною районною лікарнею та Департаментом сім’ї, молоді та спорту Чернігівської обласної державної адміністрації. За кошти підприємців придбано 5 путівок, за кошти селищних та сільських рад – жодної.

Протягом літа 2019 року у 4 оздоровчих таборах, розташованих на території Чернігівського району («Зміна», «Дивосвіт» смт.Седнів; «Юний турист» с.Количівка; «Відкриті двері» с. Нов.Білоус), оздоровлено 852 дитини.

Особливої уваги та підходу в організації освітнього процесу заслуговують діти з особливими освітніми потребами, у тому числі з інвалідністю.

Станом на 31.12.2019 на обліку комунальої установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Чернігівської районної ради Чернігівської області перебуває 342 дитини, з них 52 – з інвалідністю. Географія надання психолого-педагогічної допомоги дітям з особливими освітніми потребами не обмежується рамками проживання в Чернігівському районі. Почастішали звернення з Іванівської, Михайло-Коцюбинської, Козелецької, Деснянської, Гончарівської, Куликівської, Остерської, Кіптівської ОТГ. У 2019 році на облаштування кабінетів ІРЦ з державного бюджету район отримав 433,3 тис. грн. Придбано меблі, комп’ютерну техніку, спеціалізоване обладнання, облаштовано у закладі ресурсну кімнату.

У 2019-2020 навчальному році на базі закладів освіти району організовано роботу 27 інклюзивних класів та 1 інклюзивної дошкільної групи, в яких навчаються 35 дітей з особливими освітніми потребами (у 2018-2019 навчальному році функціонувало 23 інклюзивних класів). Введено 30 посад асистентів-учителів та 1 – асистента-вихователя. Для 8 учнів організовано індивідуальну форму навчання. За рахунок державної субвенції обладнано 2 інклюзивно-ресурсні кімнати у Трисвятськослобідській ЗОШ І-ІІІ ступенів та Киселівському НВК на загальну суму 211,5 тис.грн. Для інклюзивних класів закуплено корекційне обладнання на суму 201,98 тис.грн.

Реформування освіти району базується на удосконаленні професійної майстерності кожного вчителя, на досягнен­ні оптимальних результатів навчання, виховання й розвитку учнів. Відділом створено всі умови для належної організації освітнього процесу, професійного зростання як керівників закладів освіти, так і учителів.

Здійснювалася координація організації системи безперервного навчання педагогічних кадрів у міжкурсовий період. 130 педагогічних працівників пройшли курси підвищення кваліфікації при Чернігівському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти імені К.Д.Ушинського. З них, 107 за очно (денною) формою навчання, 16 – очно-дистанційною та 7 – очно-заочною.

У цілому по району в 2019 році було атестовано 114 педагогічних працівників, з них 54 – атестаційною комісією відділу освіти, сім’ї, молоді та спорту ЧРДА.

За результатами атестації 2019 року підвищили кваліфікаційну категорію 37 педагогів; 53 – визнано такими, що відповідають раніше присвоєній кваліфікаційній категорії; 6 – присвоїли педагогічне звання; 11 - визнано такими, що відповідають раніше присвоєному званню.

Районний методичний кабінет надавав свої послуги 602 педагогічним працівникам.

Започатковано нову нетрадиційну форму роботи – Фестиваль педагогічної творчості, метою якого є сприяння освітній реформі шляхом узагальнення та поширення кращого педагогічного досвіду. У січні 2019 року проведено Другий районний фестиваль «Навчання впродовж життя»; у жовтні 2019 – Третій районний фестиваль «З Україною в серці».

Методична робота з керівниками закладів загальної середньої освіти спрямовувалася на нові прогресивні тенденції в педагогічній науці і практиці. Працювала районна школа методичної та управлінської майстерності.

На базі Трисвятськослобідської школи для керівників закладів освіти організовано проведення воркшопу «Рух та Творчість як пізнання себе та світу» за участю педагогів мовної школи «Merry land»; надано практичні рекомендації щодо формування командності в колективі, спонукання педагогів до творчості.

12 березня 2019 року для директорів та заступників директорів шкіл відбулося засідання Методичної майстерні з проблем підготовки до ЗНО 2020 року.

11 квітня 2019 року  проведено у формі тренінгу педраду-коучинг «Сучасний учитель – нове бачення української школи».

Координатором методичних заходів для керівників закладів освіти виступала районна творча група заступників директорів з навчально-виховної роботи. Члени районної творчої групи стали учасниками П’ятого Львівського фестивалю гуманної педагогіки.

На належному рівні організована методична роботу у більшості закладів освіти району. Найактивнішими у методичних заходах були адміністрації та педагогічні колективи Анисівської, Трисвятськослобідської, Киїнської, Старобілоуської, Новобілоуської, Ковпитської, Халявинської ЗОШ І-ІІІ ступенів, Седнівського, Киселівського, Хмільницького НВК, Жавинської ЗОШ І-ІІ ступенів, районного Будинку школяра, Ст.Білоуського ДНЗ.

Різнопланово та продуктивно працювали районні методичні об'єднання учителів географії, економіки, основ здоров'я, хімії та біології, іноземної мови; постіно діючі семінари працівників дошкільної освіти, учителів початкових класів, вихователів ГПД учителів математики фізики, інформатики.

На базі Анисівської, Новобілоуської, Старобілоуської ЗОШ І-ІІІ ступенів, Киселівського НВК, слухачі курсів підвищення кваліфікації при Чернігівському ОІППО ім.К.Д.Ушинського проходять педагогічну практику.

У першому (зональному) турі всеукраїнського конкурсу «Учитель року − 2019» брали участь 14 педагогів. Змагалися фахівці трьох номінацій: «Захист Вітчизни», «Географія», «Основи здоров’я». Учителі Анатолій Сірик (Халявинська ЗОШ І-ІІІ) ступенів та Анастасія Кобрин (Седнівський НВК) стали лауреатами ІІ туру конкурсу.

Згідно річного плану роботи та на виконання районного Плану заходів, спрямованих на активізацію вивчення громадянами англійської мови на період до 2020 року проведено конкурс серед вчителів англійської мови на «Кращий Леп-бук». У конкурсі взяли участь 16 вчителів англійської мови 14 освітніх закладів району; здобула перемогу –Наталії Ігнатенко (Анисівська ЗОШ I-III ступенів).

Трисвятськослобідська та Кувечицька школи взяли участь у IX Всеукраїнському конкурсі на кращий веб-сайт закладу освіти.

Седнівський НВК – учасник у проекту «Go camp 2019». У зимовій сесії «Web-STEM-школа – 2019» вчитель фізики Андрій Шарий був спікером і представляв свої матеріали щодо матеріально-технічного забезпечення STEM-навчання; вчитель математики Ковпитської ЗОШ І-ІІІ ст. Оксана Кузьменко пройшла дистанційне навчання у Web-STEM-школі.

Авторська програма практичного психолога Редьківського НВК Наталії Волинець визнана однією з найкращих на обласному конкурсі профілактичних програм.

Методист РМК Олена Маятіна є експертом для оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації, що проводилась у 2019 році Державною службою якості освіти.

Пріоритетним напрямком освітнього процессу є створення умов для розвитку обдарованих дітей.

Підтримці й розвитку творчого потенціалу та здібностей сприяє робота 169 гуртків та секцій, у яких задіяно 1730 учнів. У районі функціонує 2 позашкільні навчальні заклади, на базі яких для 775 вихованців діють 53 гуртки. В районній дитячо-юнацькій спортивній школі «Колос» займається 402 учні.

Справжньою школою громадянського ставлення є учнівське самоврядування. На базі закладів діють 16 осередків, якими охоплено 253 учні. У березні 2019 року проведено районний етап обласного конкурсу серед лідерів учнівського самоврядування «АRТ-LEED-FЕSТ». На обласному етапі конкурсу район представляла команда «Шкільна республіка «Полісся» (Ковпитська ЗОШ І-ІІІ ступенів), яку визнано переможцем у номінації «Команда-мрія».

Проведено ряд чемпіонатів району з футболу та міні-футболу, в яких взяли участь від 12 до 16 команд.

Відроджено традицію проведення творчих конкурсів. У березні 2019 року 117 дітей із 16 закладів освіти брали участь у конкурсі вокального мистецтва «Поліська весна», у червні – дитячі колективи 9 навчальних закладів стали учасниками районного конкурсу театрального мистецтва «Такий чудовий світ навколо мене».

Продовжувалася цілеспрямована робота з підготовки дітей до участі у Всеукраїнських конкурсах та олімпіадах з базових дисциплін. Запорукою успіху наших учнівських збірних на обласному етапі всеукраїнських олімпіад з базових дисциплін стало проведення районних навчально-тренувальних зборів з підготовки команд до обласних інтелектуальних змагань.

У 2018-2019 навчальному році за підсумками проведення обласного етапу олімпіад наш район посів тринадцяте місце в області серед 54 учнівських команд. Зокрема, з російської мови – 4 місце, з хімії – 5 місце, географії – 7 місце. У середині рейтингової таблиці перебувають команди з математики та інформаційних технологій, варто попрацювати над підготовкою учнів учителям історії та екології (відповідно 32 та 30 місце в області). У цілому призерами обласних олімпіад стали 20(43%) представників району, виборовши 4 дипломи з географії, 3 – з української мови та літератури, 3 – з російської мови та літератури, по 2 – біології, трудового навчання, англійської мови, хімії, по 1 – з правознавства та фізики.

Перемогу на обласному (диплом ІІ ступеня) та фінальному (всеукраїнського) етапах (диплом ІІІ ступеня) ІХ Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка виборола учениця 6 класу Старобілоуської ЗОШ І-ІІІ ступенів Потапенко Вікторія (учитель – Надія Гліб).

Перемогу в обласному етапі ХІХ Міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика здобула учениця 8 класу Старобілоуської ЗОШ І-ІІІ ступенів Логвиненко Катерина (учитель Ірина Росла).

У районному етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України в 2018-2019 навчальному році взяли участь 7 учнів із 5 загальноосвітніх навчальних закладів району (Старобілоуської, Новобілоуської, Халявинської ЗОШ І-ІІІ ст., Седнівського та Вознесенського НВК) У обласному етапі Конкурсу учні вибороли два дипломи ІІ ступеня Уляна Гончар (Седнівський НВК), Іван Гетьман (Вознесенський НВК).

Відновлено проведення фестивалю дружин юних пожежних. У фестивалі брали участь 3 команди: Дніпровської ЗОШ І-ІІІ ступенів, Довжицького та Седнівського НВК. Седнівські школярі стали лауреатами обласного етапу.

Учні Старобілоуської ЗОШ взяли участь у Всеукраїнському фестивалі робототехніки (тренер - Наталія Шостак), який проходив 16 лютого 2019 р. на базі Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка.

Військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура») проводилася за участі представників військово-оперативного командування «Північ», районної ветеранської організації. 12 роїв юних козачат прибули на районний етап. Близько 20,0 тис. грн спрямовано відділом на придбання призів та подарунків для команд-учасниць. Започатковано досвід відзначення учасників в особистому заліку (сертифікат на суму 250 грн). Команди отримали матеріальну винагороду за перемогу у видах змагань. Переможця гри нагороджено сертифікатом на суму 1,0 тис грн.

Активну участь брали учні шкіл району в інтерактивних та інтелектуальних конкурсах «Колосок», «Левеня», «Бобер», «Кенгуру», «Лелека», у Всеукраїнській інтернет-олімпіаді від освітнього проекту «На Урок».

Вихованці гуртка Жавинської школи «Юний еколог» (керівник Тетяна Нестерчук) вибороли 6 дипломів обласного та Всеукраїнського рівня.

Учні 5 та 6 класу Старобілоуської ЗОШ І-ІІІ ст. (вчитель – Наталія Лустоклад) стали переможцями заочного етапу обласної школи для обдарованих здобувачів освіти «Юний математик».

Здійснюється ряд заходів, спрямованих на стабільний цілеспрямований розвиток освітньої галузі району, підтримку творчо працюючих учителів та обдарованих учнів. У червні з районного бюджету виділено кошти на преміювання 21 учня (в сумі 13,1 тис. грн.) та 22 учителів (сума 53,0 тис. грн.). Розпорядженням голови Чернігівської районної державної адміністрації від 22 жовтня 2019 року № 295 "Про встановлення винагороди" визначено п'ять стипендіатів з числа учнів-переможців інтелектуальних змагань – установлено щомісячну винагороду у розмірі 1000,00 грн. на період із 01 вересня по 31 грудня 2019 року.

У зовнішньому незалежному оцінюванні 2019 року взяли участь 116 випускників шкіл. Усім випускникам результати ЗНО зараховані як результат ДПА за освітнім рівнем повної загальної освіти.

У загальному рейтингу закладів загальної середньої освіти області (253 установи) 40 місце посів Хмільницький НВК, 100% випускників якого склали тести. На 54 місці знаходиться Трисвятськослобідська школа; 56 місце – Киїнська ЗОШ); 71 місце – Редьківський НВК; 72 місце – Ст.Білоуська ЗОШ; 73 місце – Довжицький. 25% випускників Дніпровської школи не склали тести, заклад посідає 203 місце. На 236 місці знаходиться Халявинська школа, 36% випускників не склали тести.