02 лютого 2024
«Якщо раніше власники зруйнованих приватних будинків могли за програмою «єВідновлення» придбати нове житло на первинному чи вторинному ринку тільки за сертифікат, то зараз з’явилася можливість відбудуватися самостійно – за кошти, які особа отримає на електронний рахунок», – наголосив в офіційному медіацентрі ОВА під час брифінгу Сергій Куреня, в. о. начальника Управління містобудування та архітектури Чернігівської ОДА.
Алгоритм майже такий самий, як і для попередніх компенсацій: особа подає заяву на отримання коштів, комісія розглядає її. Після позитивного рішення громадянин припиняє право власності на знищений об'єкт нерухомого майна та отримує 50% від нарахованої компенсації на будівництво нового житла. Залишок коштів – тільки після верифікації робіт.
До речі, збудувати новий будинок можна не тільки на своїй ділянці, але й придбати нову (крім територій, де ведуться бойові дії). Але важливо, що її купівля не буде покриватися компенсацією.
Згадали і про ще один вид виплат – за будівельні роботи та матеріали власникам пошкодженого житла, які відбудувалися за власний рахунок.
За словами спікера, найближчим часом така функція буде технічно реалізована в Дії і стане доступною для населення.
«Якщо говорити про відновлення пошкодженого майна, то важливо, що грошову компенсацію необхідно витратити в певний період – для легких ремонтів дається 1 рік, для капітальних – півтора з того часу як кошти надійшли на рахунок. Якщо не встигнути це зробити, то гроші будуть автоматично списані з електронних рахунків».
Вкотре наголосив Сергій Куреня і про те, що при процедурі припинення права власності на знищений об’єкт, право власності на земельну ділянку не втрачається.
А також нагадав: «Заключати договори на купівлю об'єктів нерухомого майна за житловими сертифікатами можуть лише ті нотаріуси, які зареєстровані в програмі «єВідновлення» (наразі 19 – в Чернігові, два – в Ніжині та один – в Прилуках)».
Про реалізацію програми в Киїнській громаді розповів Роман Клименко, завідувач сектору архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства Киїнської сільської ради.
Консультаційну, юридичну та методичну допомогу у питаннях відновлення надають і громадські організації.
За словами Руслана Марченка, голови ГО «Український голос громад», вже опрацьовано і подано три заявки на грошову виплату для відбудови нового житла на земельній ділянці.
Він надав роз’яснення і щодо деяких нормативно-правових змін, які набули чинності цього року. Наприклад, обмежено площу зруйнованого житла, яка підлягає компенсації: 150 квадратних метрів для квартир та 200 – для приватних будинків.
Також, тепер нотаріус може припинити право власності на об'єкт нерухомого майна на підставі витягу з державного реєстру речових прав або акту комісійного обстеження. Він може самостійно отримати ці документи і не вимагати їх у особи.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації