back

Витяг зі вступного слова Прем`єр-міністра України Миколи Азарова на засіданні Кабінету Міністрів України від 23 березня 2011 року

24 березня 2011

Щодо Податкового кодексу.

Уряд жодного дня не буде терпіти ситуацію, яку створили для бізнесу, коли підприємці змушені стояти в чергах, а не працювати. Моя вимога проста: не заважати бізнесу працювати.

Сьогодні будь-які ускладнення для платників податків дискредитують податкову реформу. А насправді ж є очевидні переваги, зміни на краще «податкового клімату» в країні. Так, кількість платників ПДВ, які звітують в електронному вигляді, постійно зростає: 2009 р. – 70 тис., 2010 р. – 95 тис., січень 2011 р. – 117 тис. За перші два місяці 2011 року кількість електронних звітів збільшилась на 47 тисяч – практично в два рази.

Електронний сервіс для платників податків дозволяє оперативно інформувати їх про виявлені під час комп`ютерної звірки податкових декларацій помилки, що дає можливість самостійно їх виправити.

Платникам вперше відшкодовано 0,5 млрд. гривень податку на додану вартість в автоматичному режимі.

Зменшено податкові ставки на доходи фізичних осіб, зокрема, на доходи у вигляді дивідендів, від продажу квартир, будинків, рухомого майна, виграшів у грошову лотерею. Додаткові податкові соціальні пільги надано особам, які потребують державної підтримки, зокрема: багатодітним сім`ям, учасникам бойових дій, інвалідам І та ІІ групи тощо.

І так далі – позитивних для бізнесу новацій в податковій реформі багато.

Тому кожен день реалізації податкової реформи повинен нам давати факти збільшення економічної активності, конвертації економічних свобод у високі легальні зарплати, у збільшення відрахувань до Пенсійного фонду, в модернізацію виробництв.

І водночас кожен факт створення підприємцям ускладнень, бюрократичної тяганини, корупції ми будемо розцінювати як саботаж і диверсію проти України.

Я для всіх чиновників хочу наголосити: якщо хтось вважає, що влада йому впала на голову як шапка Мономаха і можна не дбати щодня про те, що зробив доброго для людей, той негайно по шапці отримає - чого вартий.


Щодо доходів громадян, оплати праці освітян

Учорашнє пікетування Кабінету Міністрів України вчителями з вимогами, які насправді Уряд розглянув і задовольнив вже три місяці тому – це констатація безвідповідальності профільного міністра і місцевих адміністрацій, які фінансують заклади освіти.

Чому ви чекали протестів людей найблагороднішої професії, до яких ми повинні ставитися з особливою повагою і увагою? Чому не вирішували питання спокійно, як годиться у звичайному режимі?

Я вкрай незадоволений, Дмитре Володимировичу, тим, що ви виявилися нездатним вирішити це питання вчасно і без конфліктів. Ви навіть не вийшли до вчителів, не знайшли необхідних слів для своїх людей. Роблю вам суворе попередження.

Отже, сьогодні Уряд розгляне рішення про встановлення з 1 вересня поточного року 20%-ої надбавки тим педагогічним працівникам, хто досі її не отримував. Це стосується психологів, вихователів тощо дошкільних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють в системі Міністерства освіти і науки, Міністерства охорони здоров`я, Міністерства культури, Міністерства соціальної політики. Загалом надбавку отримають біля 350 тис. працівників закладів освіти. На забезпечення цього рішення Уряд внесе до Верховної Ради України зміни до витратної частини бюджету на суму майже 370 млн. гривень.

Хочу звернути увагу суспільства, що незважаючи на складну економічну ситуацію у країні, протягом 2010 року розмір посадових окладів працівників бюджетної сфери, зокрема працівників галузі освіти, переглядався п’ять разів (у січні, квітні, липні, жовтні та грудні 2010 року).

У 2011 році передбачається щоквартальний перегляд посадових окладів працівників соціальної сфери, у тому числі й педагогічних працівників: з 1 січня, 1 квітня, 1 жовтня та 1 грудня.

З огляду на це я змушений категорично попередити голів місцевих адміністрацій і міських голів, що вони не мають жодного права вимагати від учителів (та й інших бюджетників) брати відпустки за власний рахунок.

Хочу також привернути увагу членів Уряду до того, що абсолютно несправедлива і неправильна ситуація склалась в системі оплати праці бюджетників. Сьогодні порушені міжпосадові, на основі Єдиної тарифної сітки, співвідношення в оплаті праці між висококваліфікованими спеціалістами та робітниками нижчої кваліфікації. Однакові посадові оклади сформувалися у працівників 1-6 тарифного розрядів (від прибиральника до висококваліфікованого робітника). Це безумовно неприйнятно.

Тому доручаю Міністерству соціальної політики, Міністерству освіти і науки, молоді та спорту, Міністерству охорони здоров`я, Міністерству культури, Міністерству фінансів разом з представниками профспілок бюджетної сфери створити робочу групу і протягом місяця підготувати пропозиції щодо відновлення міжтарифних співвідношень і визначити терміни їх запровадження – з урахуванням можливостей бюджету поточного року і в наступні роки.


Щодо компенсації населенню подорожчання житлово-комунальних послуг

У цілому робота з призначення субсидій відбувається задовільно. Спрощена система надання державної допомоги в цій сфері працює, як ми і ставили за мету, практично в автоматичному режимі, з мінімальними незручностями для людей.

У зв`язку з коригуванням цін і тарифів на житлово-комунальні послуги через Програму житлових субсидій держава компенсує непрацездатним особам і пенсіонерам витрати, що більші за 10% їх сімейного бюджету. Іншим сім`ям компенсуються витрати на житлово-комунальні послуги, що перевищують 15% їх доходу.

Нові спрощені правила надання субсидій і суттєве зниження порогу для їх призначення дали можливість більшій кількості громадян, які потребують державної допомоги на оплату житла, звернутися за її призначенням. Причому звернутися найбільш зручним для них способом: не відвідувати орган праці та соціального захисту населення, а просто надіслати заяву.

За оперативними даними управлінь праці та соціального захисту населення за призначенням субсидій протягом серпня – грудня 2010 р. звернулося майже 2 млн. сімей. У грудні 2010 року субсидії отримували біля 8% від 17 мільйонів сімей в Україні. Це на 60 % більше, ніж на кінець 2009 року.

А у січні 2011 року за субсидіями для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг звернулося ще біля 157 тис. сімей, що майже вдвічі більше, ніж у січні 2010 року. Практично всім їм призначено субсидії.

Сьогодні ми готові забезпечити допомогою всіх громадян, які по неї звернуться – відповідні кошти передбачені в Державному бюджеті.

Причому, наголошую, компенсація витрат соціально вразливим сім`ям відбувається на тлі підвищення реальних доходів населення. Так, кількість пенсій розміром до 800 гривень в країні скоротилась вдвічі, натомість кількість пенсій, розмір яких досягає 1000 гривень, зросла приблизно в 3 рази. Реальна середня заробітна плата збільшилась на 10,2%.

Проте, й інфляційні процеси на ринку продуктів харчування та пального, потребують нашої особливої уваги. Ми розуміємо, що людям зараз не легко і кожна копійка в сім`ї на рахунку. Тому захист доходів громадян від необґрунтованого підвищення цін на продукти харчування і пальне, від здирництва за різного роду довідки та адміністративні послуги, від росту вартості транспортних послуг, тарифів зв`язку і медикаментів (тобто, щоденних витрат, які визначають: чи зводить родина кінці з кінцями) – це постійне, першочергове завдання Уряду.


Джерело: http://www.kmu.gov.ua