Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія - http://chadm.cg.gov.ua/old

22 жовтня 2019

 

Звіт

відділу освіти, сім’ї, молоді та спорту Чернігівської районної державної адміністрації за 2018-2019 н.р.

 

У 2018-2019 навчальному році у районі в 24 школах функціонувало 27 перших класів, навчалося 314 учні. У трьох закладах освіти (Трисвятськослобідська, Киїнська та Старобілоуська ЗОШ І-ІІІ ступенів) функціонувало по два перших класи. У Петрушинській ЗОШ І ступеня відсутні заяви батьків на навчання дітей у 1 класі. Середня наповнюваність перших класів  по району становила 8,2 учня (середньообласний показник  - 9,1 учня). Кількість учнів на одного учителя  становила  13,1 учня (середній показник по району). Зокрема, у половині шкіл І-ІІІ ступенів наповнюваність перших класів становила 16-20 учнів: у Седнівському, Хмільницькому, Редьківському НВК, Киїнській, Старобілоуській, Трисвятськослобідській, Новобілоуській, Брусилівській, Халявинській школах.  У двох школах (Жавинська та Рудківська) першокласники навчалися у класах-комплектах.

Важливим питанням у впровадженні освітянської реформи є належне матеріально-технічне забезпечення закладів загальної середньої освіти. На особливому контролі перебувало питання забезпечення першокласників сучасними меблями, комп’ютерною технікою, навчально-методичними матеріалами та підручниками. 

З цією метою за умови співфінансування у розмірі 10% із місцевого бюджету на школи району  у 2018 році виділено 888,3 тис. грн.: 355,2 тис. грн. на придбання меблів для учнів 1-х класів: придбано 350 учнівських комплектів та 27 фліптчатів), така ж сума виділена на придбання дидактичного обладнання, 177,6 тис. грн. спрямовано на придбання комп’ютерного обладнання. Окрім того для придбання комп’ютерної техніки із державного бюджету надійшло на рахунок відділу 166 тис.грн.  Придбано15 принтерів та 11 стаціонарних комп'ютерів.

Також на організацію нового освітнього середовища для учнів спрямовано залишки коштів освітньої субвенції. З них 1,050 млн. грн. спрямовано на придбання комплектів сучасних меблів, 100 тис. грн. виділено на обладнання інноваційно-тренінгового класу, на 153,6 тис. грн. на комп’ютерну техніку, 220 тис. грн. на дидактичні матеріали для учнів 1 класів. 2710 тис. грн.  спрямовано на удосконалення систем опалення та освітлення шкіл.

У цілому вже три школи у районі оснащені новим обладнанням кабінетів фізики (Седнівський НВК, Киїнська та Старобілоуська школи).

З метою здійснення науково-методичної підготовки педагогів до впровадження нового Державного стандарту початкової освіти із січня 2018 року організовано роботу районної Школи удосконалення професійної майстерності для вчителів 1-х класів. Проаналізовано кадрове забезпечення і організовано проходження курсової перепідготовки вчителів початкових класів, директорів, заступників директорів, вчителів фізичного виховання, англійської мови, музичного мистецтва, які викладали у перших класах. 

Перед початком 2018-2019 навчального року проведено навчальний семінар з питань ефективного втілення стратегії НУШ за участю доктора психологічних наук, професора кафедри спеціальної психології, корекції та інклюзивної освіти Інституту людини Київського університету імені Бориса Грінченка Тетяни Скрипник.

Спільно із приватною англомовною школою м. Чернігова проведено тренінгово-семінарське заняття для вчителів англійської мови, які викладали предмет у перших класах у 2018-2019 навчальному році.

Для продовження реформування освітньої ланки у 2019 році із державного бюджету районні заклади освіти отримали 1042 тис. грн.

Придбано і доставлено до шкіл дидактичне обладнання (41 найменування, в т.ч USB-мікроскопи, карти, ігри на розвиток уваги і логіки, роздатковий матеріал, картки, зразки мінералів, корисних копалин, морського дна, грунтів, насіння та плодів), закуплено меблі (учнівські парти і стільці, шкільні дошки, мольберти для крейди та маркера), багатофункціональні пристрої та ламінатори. Всього використано 249,3 тис грн на придбання дидактики, 138,4 тис.грн на придбання комп’ютерної техніки, 455,2 тис грн на закупівлю учнівських меблів, аудиторних дошок та мольбертів. На кошти, які поступлять на рахунки відділу у вересні-жовтні буде придбано комп’ютерну техніку. Оперативно видруковуються та поставляються підручники для 2, 6 та 11 класів.

На облаштування швидкісного Інтернету з державного бюджету виділено на заклади освіти району 1634 тис. грн.,  800 тис. грн виділено на облаштування внутрішніх туалетів Брусилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів та Довжицького НВК. 138,5 тис. грн надійшло з державного бюджету на придбання комп’ютерної техніки для шкіл району.

У 2019-2020 році перші класи функціонують у 23 школах, згідно мережі навчається 292 учні.  Перший клас відсутній у Мньовській ЗОШ І-ІІІ ступенів, у Старобілоуській та Киїнській школах функціонує по 2 класи. У трьох закладах освіти (Жавинська, Рудківська ЗОШ та  Пісківський НВК) для учнів 1-х перших класів організовано навчання у класах-комплектах. У десяти закладах загальної середньої освіти  кількість першокласників становить менше 10 учнів.

У цілому для задоволення освітніх потреб населення у районі у 2018-2019 навчальному році буде функціонувати 24 заклади загальної середньої освіти (1 ЗОШ І ступеня, 6 закладів загальної середньої освіти І-ІІ ступенів, 17 закладів загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів). Відповідно до перспективної мережі у новому навчальному році навчатиметься  2737 ( 2018-2019 н.р. -2636 учнів), в тому числі  94% дітей навчатимуться в сільських школах, яких у районі 96%.

Відділом освіти, сім¢ї, молоді та спорту аналізується наявна мережа закладів освіти району. На сьогодні у районі визначено три опорні заклади у районі: комунальний заклад «Седнівський навчально-виховний комплекс», «Киїнську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів» та Хмільницький навчально-виховний комплекс, опорні школи функціонують без філій. ( В Україні створено 806 опорних шкіл, 1312 філій, в області 39 опорних шкіл, 22 філії).

У 2019-2020 н.р. функціонує 37,5% малочисельних шкіл (минулорічний показник – 43%), всі малочисельні школи розташовані у сільській місцевості. Середня наповнюваність класів у минулому навчальному році становила 12,1 учня, 11,9 – показник минулого навчального року, для прикладу, по селу – 11,9 учня, по смт – 13,1 учня

Найбільш гостро ситуація з наповнюваністю класів та шкіл позначається на сільських школах, зростає вартість утримання одного учня. Вартість утримання одного учня у 2018 році у  Рудківській,  Слабинській школах становить понад 60 тис грн, у Пісківському НВК -  понад 80 тис. грн. Натомість у приміських школах із великою чисельністю учнів, паралельними класами  показник вартості учня утричі менший: Старобілоуська ЗОШ – 18,7 тис. грн., Трисвятськослобідська школа – 21,3  тис. грн., Киїнська -  22,9 тис. грн.

При цьому кількість учнів на одного учителя у малочисельних школах становить близько 2,5 учня, на рівні минулого року, 1,8 учня у 2016-2017 навчальному році, в той час як у Киїнській, Трисвятсьслобідській, Старобілоуській школах   цей показник становить близько 8,5  учнів (минулорічний показник – 8 учнів).

Особливої уваги та підходу в організації освітнього процесу заслуговують діти з особливими освітніми потребами, у тому числі з інвалідністю. 

У 2018 році розпочала роботу комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр» Чернігівської районної ради Чернігівської області. У 2019 році на облаштування кабінетів ІРЦ з державного бюджету район отримав 433 тис. грн. Придбано меблі, комп’ютерну техніку, спеціалізоване обладнання, облаштовано у закладі ресурсну кімнату.

Інклюзивна освіта у районі запроваджена у 2014 році, у Хмільницькому НВК (директор Заворотна Г.М.).

У 2017-2018 навчальному році функціонувало 11 інклюзивних класів на базі 6 навчальних закладів. Це Трисвятськослобідська, Ковпитська, Старобілоуська, Киїнська, Новобілоуська ЗОШ І-ІІІ ст. та Хмільницький НВК. У 2018-2019 навчальному році  розширено мережу інклюзивних класів до 23 класів. Також у районі функціонувала 1 інклюзивна дошкільна група на базі Киїнського ДНЗ. Чотири  інклюзивні перші класи функціонувало у районі у 2018-2019 навчальному році.

У районі створено 2 медіатеки на базі Старобілоуської (2018 р) та Киїнської шкіл (2019 р)  триває робота по облаштуванню 2 ресурсних кімнат (Киселівський НВК та Трисвятськослобідська ЗОШ) за кошти державної субвенції у сумі 211, 450 тис. грн.

Концепція Нової української школи передбачає зміни не лише умов навчання учня, а й зміну свідомості вчителя. Адже саме він є ключовою фігурою в освіті та провідником змін.

Реформування освіти району базується на удосконаленні професійної майстерності кожного вчителя, на досягнен­ні оптимальних результатів навчання, виховання й розвитку учнів.

 У 2018-2019 навчальному році  відділом створено всі умови для належної організації освітнього процесу, професійного зростання як керівників закладів освіти, так і учителів.

Районним методичним кабінетом започатковано нову нетрадиційну форму роботи – Фестиваль педагогічної творчості, метою якого є сприяння освітній реформі шляхом узагальнення та поширення кращого педагогічного досвіду; створення творчого середовища із обговорення та визначення подальших перспектив розвитку освіти.

Напередодні старту Нової української школи перший такий захід на тему «Впровадження нового освітнього простору пройшов 28 серпня 2018 року в Киселівському навчально-виховному комплексі. Учителі 13 закладів освіти презентували ідеї, що роблять освітній процес цікавим та захоплюючим. Захід відбувався в нетрадиційній формі – педагогічні майстерні, аукціон ідей, майстер-класи, творчі портрети, панорами досягнень, експрес-інформації.  Один із майстер-класів проводила учитель Новобілоуської школи Олена Іванівна Шпилевська. 

У вересні 2018 року на базі загальноосвітнього й дошкільного закладів у с.Старий Білоус директори та заступники директорів шкіл ділилися досвідом створення  сприятливого середовища для адаптації навчання першокласників.

9 січня 2019 року на Другому районному фестивалі педагогічної, програма якого передбачала проведення методичного консиліуму, семінарів, круглих столів, презентацій, майстер-класів, педагоги 12 закладів загальної середньої освіти ділилися своїми здобутками на тему  «Навчання впродовж життя».

Продовжилась практика проведення Днів відкритих сердець на базі закладів загальної середньої освіти району. Два таких заходи пройшло протягом 2018-2019 навчального року: «Сучасне прочитання ідей Василя Сухомлинського в процесі розбудови Нової української школи» на базі Киїнської школи за участю завідувача відділу дошкільної та початкової освіти Чернігівського ОІППО ім.К.Д.Ушинського Віктора Бурноса та досвідом оновлення змісту освітнього процесу в контексті Нової української школи ділилися педагогм Роїщенської школи,  де  заступник директора з навчально-виховної роботи Віра Панько презентувала майстер-клас «Ментальна математика», в ході якого ознайомила з японською методикою розвитку інтелектуальних здібностей дитини за допомогою обчислень на спеціальних рахівничках «абакус» (або «соробан»).

Значна увага приділялася протягом навчального року підвищенню професійної майстерності учителів, організації роботи з обдарованими та талановитими учнями. Проведено ряд заходів по обміну досвідом між педагогами шкіл району. Зокрема, свій досвід презентували переможці районного туру та лауреатів обласного етапу конкурсу «Учитель року - 2019» – Анатолій Сірик (номінація «Захист Вітчизни», Халявинська ЗОШ І-ІІІ ступенів) та Анастасія  Кобрин (номінація «Основи здоров’я», Седнівський НВК).

 Члени районної творчої групи стали учасниками П’ятого Львівського фестивалю гуманної педагогіки «З Україною в серці».

Протягом березня - квітня 2019 року проведено конкурс серед вчителів англійської мови на «Кращий Леп-бук». У конкурсі взяли участь 14 вчителів англійської мови 16 освітніх закладів району. Кращим визнано леп – бук учителя англійської мови Анисівської ЗОШ  I-III ступенів Наталії Ігнатенко.

Авторська програма практичного психолога Редьківського НВК Наталії Волинець визнана однією з найкращих на обласному конкурсі профілактичних програм.

Методист РМК Олена Маятіна є експертом для оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації   

Пріоритетним напрямком освітнього процессу є створення умов для розвитку здібних, обдарованих дітей.

Підтримці й розвитку творчого потенціалу та здібностей сприяє робота  172  гуртків та секцій, які  охоплюють  роботою   2376 учнів.   У районі функціонує 2 позашкільні навчальні заклади.

У цьому навчальному році у районі відроджено традицію проведення творчих конкурсів. У березні 2019 року 117 дітей із 16 закладів освіти взяли участь у конкурсі вокального мистецтва «Поліська весна», у червні  пройшов конкурс театрального мистецтва.

Складовою частиною виховної роботи є шкільне самоврядування, що є для учнів справжньою школою громадянського ставлення. У 2018-2019 навчальному році діяло 25 об'єднань молодших школярів, до яких входять 1121 школярів, 23 об'єднання учнів 5-9 класів, які об'єднують 1241 учнів та 16 об'єднань учнівського самоврядування, у яких задіяно 253 учні. 

27 лютому-березні 2019 року проведено районний етап обласного конкурсу серед лідерів учнівського самоврядування «АRТ-LEED-FЕSТ».   На обласному етапі конкурсу район представляли лідери Ковпитської школи «Шкільна республіка «Полісся» (керівник Світлана Лютко), яких визнано  переможцями у номінації «Команда-мрія».

Продовжувалася цілеспрямована робота з підготовки дітей до участі у Всеукраїнських конкурсах та олімпіадах з базових дисциплін. Запорукою успіху наших учнівських збірних на  обласному етапі всеукраїнських олімпіад з базових дисциплін  стало  проведення  навчально-тренувальні збори з підготовки команд до обласних інтелектуальних змагань.

У 2018-2019 навчальному році  за підсумками проведення обласного етапу олімпіад   наша учнівська команда посіла тринадцяте місце  в області серед 54 учнівських команд. 

Учнівська команда з російської мови посіла 4 місце,  з хімії виборола 5 місце в області,  географії - 7 місце,   у цілому  фактично у десятку кращих учнівських команд  області ввійшли 6 команди району. У середині рейтингової таблиці перебувають команди з математики та інформаційних технологій, варто попрацювати над підготовкою учнів учителям історії та екології (відповідно 32 та 30 місце в області)

Активну участь брали учні шкіл району в інтерактивних та інтелектуальних конкурсах.

Порадували учасники ІХ Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка: Переможцем обласного (диплом ІІ ст.) та фінального (всеукраїнського) етапів (диплом ІІІ ст.) стала учениця 6 класу Старобілоуської ЗОШ І-ІІІ ступенів Потапенко Вікторія (учитель – Надія Гліб).

Переможцем обласного етапу ХІХ Міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика стала учениця 8 класу Старобілоуської ЗОШ І-ІІІ ступенів Логвиненко Катерина (учитель Ірина Росла).

У районному етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України в 2018-2019 навчальному році взяли участь 7 учнів із 5 загальноосвітніх навчальних закладів району (Старобілоуської, Новобілоуської, Халявинської ЗОШ І-ІІІ ст., Седнівського та Вознесенського НВК) У обласному етапі Конкурсу учні вибороли два дипломи ІІ ступеня Уляна Гончар (Седнівський НВК), Іван Гетьман (Вознесенський НВК).

У цьому році також відновлено участь наших дітей у фестивалю дружин юних пожежних. У фестивалі брали участь 3 команди: Дніпровської ЗОШ І-ІІІ ступенів, Довжицького та Седнівського НВК, Седневські школярі стали лауреатами обласного етапу.  

У 2018-2019 н.р. військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура») пройшла за участі представників військово-оперативного командування «Північ», районної ветеранської організації.  З кожним роком зростає кількість команд-учасників. 12 роїв юних козачат прибули на районний етап. Близько  20,0 тис. грн  спрямовано відділом на придбання призів та подарунків для команд-учасниць. Започатковано досвід відзначення учасників в особистому заліку (сертифікат на суму 250 грн). Команди отримали матеріальну винагороду за перемогу у видах змагань. Переможця гри нагороджено сертифікатом на суму 1,0 тис грн.

Сьогодні здійснюється ряд заходів, спрямованих на стабільний цілеспрямований розвиток освітньої галузі району, підтримку творчо працюючих учителів та обдарованих учнів.  Цей досвід буде продовжено у 2019-2020 навчальному році.

У 2019 році дошкільне виховання у районі забезпечувалося у 20 навчальних установах, серед яких 7 навчально-виховних комплексів та 13 закладів дошкільної освіти. Відвідують заклади дошкільної освіти 575 дітей, 95% дітей віком від 3 до 6(7) (обласний показник - 96,3%). Різними формами дошкільного виховання дітей відповідного віку охоплено стовідсотково.

Середній показник чисельності дітей у закладах дошкільної освіти району з розрахунку на 100 місць у поточному році  становить 100 дітей. Мережа закладів дошкільної освіти системно розвивається. За останні чотири роки у Чернігівському районі відкрито п’ять дошкільних закладів освіти у селах Пакуль, Кархівка, Новий Білоус, Рудка, Старий Білоус. У трьох закладах запрацювали додаткові дошкільні групи  (Киїнський, Снов’янський ДНЗ, Хмільницький НВК).

Педагогічні колективи закладів дошкільної освіти активно працюють з батьківською громадськістю щодо залучення дітей старшого дошкільного віку до освітнього процесу. Активно працюють соціально-педагогічні патронати закладів дошкільної освіти. Проводиться інформаційно-роз'яснювальна робота з батьками щодо обов’язковості здобуття дітьми дошкільного віку дошкільної освіти.

Із 25  закладів загальної середньої освіти, які функціонували у 2018-19 навчальному році, у 23 школах працювали шкільні їдальні. 2636 учнів охоплено різними видами харчування, з них 2596 – гарячим харчуванням, що становить 98,5% від загальної кількості дітей шкільного віку, які охоплені усіма видами харчування. У 2 навчальних закладах, що становить 8% від загальної кількості шкіл (Петрушинська ЗОШ І ст., (8 учнів) Жавинська ЗОШ І-ІІ ст. (32 учнів)), харчування здійснюється за допомогою шкільних буфетів.

На виконання Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям та дітям пільгової категорії» щорічно, згідно розпорядження голови районної державної адміністрації, у районі організовуються безоплатні обіди для учнів 1-11 класів із числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей із малозабезпечених родин. У 2018-2019 н.р. вартість обідів становила 10 грн. на одну дитину в день, у порівнянні з минулим звітнім періодом на 8% більше (2015 рік -  7,30 грн., 2016 рік - 8,20 грн., 2017 – 9,20 грн.).

Рішенням районної ради від 27 листопада 2018 року затверджена районна програма забезпечення безоплатним харчуванням дітей із сімей учасників АТО, операції об’єднаних сил на 2019 рік.

У 2018-2019 навчальному році в районі потребували підвезення 507 учнів та 76 педагогів. З них шкільними автобусами підвозилося 492 учнів, орендованим автобусом підвозилося 15 учнів, що разом становить 100% та 20 педагогів, рейсовими автобусами підвозяться 2 учні та 41 педагог. Усього підвезення учнів здійснюється до 16 закладів загальної середньої освіти з 65 населених пунктів району. Функціонує 16 шкільних автобусів, в т.ч. 1 автобус орендований.

У цілому в районі транспортні одиниці, які використовуються для підвозу учнів: 6 автобусів 2001 -2008 року випуску, 2010 року – 3 автобуси, 2012 року – 4 транспортні одиниці, 1 автобус 2016 року , 1 – 2017 року.

Автобуси, що здійснюють підвезення учнів, двічі на рік проходять технічний огляд та технічно справні. Для водіїв закладів освіти щоденний медичний огляд організовано медичними працівниками закладів освіти та місцевих ФАПів.

У 2019 році у районі функціонує 2 позашкільні навчальні  заклади: КПНЗ «Будинок школяра» та «Центр туристично-краєзнавчої творчості» Чернігівської районної ради Чернігівської області. Навчанням та вихованням охоплено 932 учні, що становить 36,2% від загальної кількості дітей шкільного віку.

Профільне навчання у 2018-2019 н.р. організовано за 6 напрямами (природничо-математичний, художньо-естетичний, суспільно-гуманітарний, філологічний, технологічний та спортивний). Поглиблене вивчення окремих предметів запроваджено у 1 класі Новобілоуської ЗОШ І-ІІІ ступенів.

Протягом оздоровчої кампанії 2019 року функціонувало 24 заклади відпочинку та оздоровлення. З них оздоровчих таборів – 4 («Зміна», «Дивосвіт» смт.Седнів; «Юний турист» с.Количівка; «Відкриті двері» с. Нов.Білоус),  з денним перебуванням – 20 таборів.

Забезпечено першочерговий відпочинок категоріям дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки. У 20 таборах з денним перебуванням відпочило 1362 учня закладів загальної середньої освіти району, що становить 56%. Чисельність дітей пільгових категорій, які відпочили у таборах з денним перебуванням – 664.

Створено належні умови для ефективного функціонування таборів з денним перебуванням. Визначено директорів, оформлено документацію у відповідності до чинного законодавства, вжито заходів щодо безпечного перебування дітей, заплановано проведення змістовної виховної роботи зі школярами. Забезпечено якісний добір професійних кадрів, залучено до роботи в закладах відпочинку кваліфікованих педагогічних працівників, практичних психологів, соціальних педагогів.

Організовано  проведення тематичних змін у таборах з денним перебуванням. Продовжено практику проведення літніх шкіл з іноземних мов на базі відпочинкових закладів. У 2019 році їх  функціонувало 6 (кількість дітей – 82). Закладів, які працювали за профілем національно – патріотичного виховання - 5 (кількість дітей – 350). Кількість закладів, у яких робота організована за іншими профілями – 9 (дітей – 930).

Проведено туристсько-екскурсійних подорожей - 178, учасниками яких стало 1362 дитини.

На підготовку оздоровчої кампанії витрачено 50 тис. грн, на проведення – 513879 грн.

Придбано 4 путівки до позаміського дитячого закладу оздоровлення та відпочинку «Дивосвіт» для оздоровлення дітей пільгових категорій.