Внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей

 

З метою посилення соціального захисту багатодітних сімей, поліпшення їх державної підтримки, створення більш сприятливих умов для виховання дітей у таких сім`ях Верховна Рада України 19 травня 2009 року прийняла Закон, яким внесені зміни до деяких законодавчих актів.

У Законі України "Про охорону дитинства" статтю 13 доповнили частинами третьою - шостою такого змісту:

 

Багатодітним сім`ям надаються такі пільги:

1) 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожного члена сім`ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю);

2) 50-відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством.

Площа житла, на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення, становить 21 кв. метр опалюваної площі на кожного члена сім`ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю;

3) 50-відсоткова знижка вартості палива, у тому числі рідкого, в межах норм, визначених законодавством, у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення;

4) позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів.

Пільги щодо плати за користування житлом (квартирної плати), комунальними послугами та вартості палива надаються багатодітним сім`ям незалежно від виду житла та форми власності на нього.

Дітям з багатодітних сімей надаються такі пільги:

1) безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів;

2) щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров`я із залученням необхідних спеціалістів, а також компенсація витрат на зубопротезування;

3) першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;

4) безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання;

5) безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку відповідно до Закону України "Про оздоровлення та відпочинок дітей".

Батькам і дітям з багатодітних сімей видаються відповідні посвідчення. Зразок посвідчення, порядок виготовлення і видачі посвідчень встановлюються Кабінетом Міністрів України";

2) у статті 19:

"Діти з багатодітних сімей, у складі яких є п`ятеро і більше дітей, а також особи віком від 18 до 23 років із таких сімей звільняються від плати за навчання у вищих навчальних закладах державної та комунальної форми власності усіх рівнів акредитації за умови, що певний освітньо-кваліфікаційний рівень вони здобувають вперше".

Зазначеним законом також внесені зміни в Кодекс законів про працю та до Закону України “Про відпустки” в частині, що стосується додаткових відпусток; в Житловий кодекс для сімей, які мають п`ятьох і більше дітей; в Закон України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною”, де усиновлені в установленому порядку діти прирівнюються до народжених матір`ю, та зміни до Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб”.

Відповідно до Закону України “Про охорону дитинства” багатодітною вважається сім`я, в якій виховується троє і більше дітей. Дитина - особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно з законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше.

Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей” набрав чинності з 1 січня 2010 року.

За більш детальною консультацією стосовно порядку надання пільг на житлово-комунальні послуги просимо звертатися до управління праці та соціального захисту населення за адресою: м. Чернігів, пр-т Миру 116-а, каб. 6. Довідки за телефоном 5 99 45, 5 99 41.