back

19 лютого 2014

З 1 січня 2014 року розпочалася компанія декларування доходів громадян. Особливе зацікавлення у громадян викликає питання: як оподатковується спадщина? Отже, згідно із нормами ст. 174 Податкового кодексу України, якщо Ви отримали спадщину від члена сім’ї І-го ступеня споріднення, то вартість успадкованої власності оподатковується за 0-ю ставкою податку на доходи фізичних осіб. Таким чином спадок, отриманий від батьків, не оподатковується. Відповідно до пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України членами сім’ї фізичної особи І-го ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, які мають ІІ-й ступінь споріднення.

Наприклад, онук отримав свідоцтво про право на спадщини у вигляді нерухомого майна у березні 2013 року від бабусі. Чи зобов’язаний він подати декларацію у 2014 році? Така фізична особа, яка отримала спадщину від члена сім’ї ІІ-го ступеня споріднення, повинна сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5 % від вартості успадкованого майна та обов’язково подати декларацію до 01 травня 2014 року.

У тому випадку, якщо майно успадковує фізична особа, яка має статус дитини-сироти, але якій виповнилось 18 років, від члена родини ІІ-го ступеня споріднення, то вартість об’єкта спадщини також підлягає оподаткуванню за ставкою 5%. У разі досягнення такою особою повноліття, нею втрачаються статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Слід нагадати, що неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.

Особами, відповідальними за сплату податку на доходи фізичних осіб до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.

Платники, які зобов’язані подавати декларацію про майновий стан і доходи, подають її до територіального органу Міндоходів до 1 травня 2014.