Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія - http://chadm.cg.gov.ua/old
back

Строкова служба - обов’язок та перспективна можливість кожного громадянина України!

07 березня 2018

Військовий обов’язок встановлюється з метою підготовки громадян України до захисту своєї держави, забезпечення особовим складом ЗСУ, інших, утворених відповідно до законів України, військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Складовою частиною військового обов’язку є строкова служба в армії.

Хто підлягає призову до ЗСУ та інших військових формувань в 2018 році?

Призовний вік в Україні в 2018 році встановлено на рівні 20-27 років. Таким чином, чоловіки цієї вікової категорії, визнані придатними до стройової підготовки і які не мають підстав для відстрочки або звільнення від армії, зобов’язані пройти службу в рядах Збройних сил України. Нагадаємо, що раніше призову в армію підлягали юнаки віком від 18 років. Разом з тим, незважаючи на підвищення віку призовників-строковиків, молоді люди 18-19 років вправі пройти службу в армії на добровільній основі (за контрактом).

Який термін служби в ЗСУ та інших військових формуваннях?

Згідно зі ст. 23 ЗУ «Про військовий обов’язок и військову службу» термін служби в армії становить:

 18 місяців – для призовників, які не мають вищої освіти;

 12 місяців – для призовників зі ступенем спеціаліста або магістра.

Які терміни проведення призову на строкову службу в 2018 році?

Як і раніше, в 2018 році в Україні буде проведено дві призовні кампанії в армію — весняна та осіння. Терміни проведення призовної кампанії на строкову військову службу визначаються щорічно Указом Президента України. Так, на 2018 рік встановлено такі дати:

 з 1 квітня по 31 травня 2018 року — весняний призов до ЗСУ, інших військових формувань;

 з 1 жовтня по 30 листопада — осінній призов до ЗСУ, інших військових формувань.

Що робити, якщо принесли повістку?

Як тільки Указом Президента України оголошено про початок нового призову до ЗСУ та інших військових формувань, призовники зобов’язані протягом 10 днів прибути у військовий комісаріат, навіть якщо вони не отримали повістку з військкомату. Якщо ж призовник отримав повістку, то він зобов’язаний прибути до призовної дільниці в термін, зазначений у повістці. При цьому наголошуємо, що в Законі зазначено, що неотримання повістки з будь-яких причин не є підставою для ігнорування призову. А оголошення у засобах масової інформації є одним із видів оповіщення призовників про початок призову на строкову військову службу.

Поважними причинами неявки до військкомату можуть вважатися тільки форс-мажорні ситуації: стихійне лихо, хвороба призовника, смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, дідуся, бабусі) або близького родича дружини. Будь-які інші причини є недостатньо вагомими і можуть бути прирівняні до ухилення від армії, згідно з постановою КМУ №673.

Хто має право на відстрочку або звільнення від служби в ЗСУ та інших військових формуваннях?

Законодавством України передбачено досить великий перелік громадян, які можуть отримати відстрочку від армії або взагалі не підлягають військовому призову. Так, відповідно до Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» потрапити під відстрочку можуть:

 чоловіки, які мають двох і більше дітей або вагітну дружину

 студенти денних відділень ПТУ, ВНЗ і духовних семінарій

 призовники, які є єдиними годувальниками в сім’ї

 педагоги, лікарі, священнослужителі, поліцейські, резервісти і т.д.

Повний перелік підстав відстрочки від призову на строкову військову службу містить ст.30 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу».

Згідно ст. 18 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу», повне звільнення від служби в армії можуть отримати громадяни України:

 визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби

 досягли 27-річного віку (на день відправлення на строкову службу)

 які до набуття громадянства України пройшли службу в інших державах

 виконали обов’язки служби у військовому резерві протягом строків першого і другого контрактів

 яким після закінчення вищих навчальних закладів присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу

 засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, в тому числі із звільненням від відбування покарання

 призовники, чиї близькі родичі загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів військовозобов’язаних

Яка відповідальність за ухилення від призову до ЗСУ та інших військових формувань?

 В Україні передбачено два види відповідальності за порушення законодавства про військову службу — адміністративна і кримінальна. Як адмінпокарання за неявку у військкомат застосовуються штрафні санкції, передбачені КУпАП.

Кримінальна відповідальність за ухилення від призову на строкову військову службу настає за статтею 335 КК України і передбачає обмеження волі на строк до 3-х років.

Яка кількість наших земляків підлягають призову до ЗСУ та інших військових формувань під час весняної призовної кампанії?

Орієнтовна кількість осіб, що підлягають призову - 220 осіб.

 з них до ЗСУ приблизно 100 чоловік

 до Національної гвардії орієнтовно 60 чоловік

 до Державної спеціальної служби транспорту орієнтовно 40 чоловік

 до Державної прикордонної служби України приблизно 20 чоловік.

Хотілося б окремо згадати про те, що при призові громадянам виплачується грошова допомога у розмірі двох мінімальних заробітних плат (у 2018 році – 7,5 тис. гривень), що передбачено статтею 21 Закону, а порядок виплати визначено постановою КМУ від 12.08.2015 №587 “Про затвердження Порядку виплати грошової допомоги громадянам України, які призиваються на строкову військову службу”).

Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи.

Відпустка військовослужбовцям строкової служби (за весь період проходження військової служби) надається тривалістю 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад, але не раніш як через 3 місяці проходження ними строкової військової служби. За ними, як і за мобілізованими та контрактниками, зберігається робоче місце та середній заробіток (відповідні зміни були внесені до ст. 119 Кодексу законів про працю України у 2015 році).

Військовослужбовці строкової військової служби перебувають на повному державному утриманні. Вони розміщуються в казармах (на кораблях) згідно із Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, забезпечуються щоденним триразовим гарячим харчування та військовою формою одягу (літньою та зимовою) згідно встановленим норм.

За ними зберігаються жилі приміщення, які вони займали до призову на строкову військову службу. Вони не можуть бути зняті з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

При звільненні військовослужбовцям строкової військової служби виплачується вихідна грошова допомога у розмірі 8-ми посадових окладів залежно від військового звання і посади.

Хотілося б ще раз наголосити на тому, що всі призовники строкової служби будуть направлені у військові частини нашого регіону та звільняються від проходження служби в АТО і будуть проходити службу за постійним місцем дислокації військових частин.

За інформацією Чернігівського ОМВК