back

30 травня 2012

У 2012 році «Офіційному віснику України» – 15 років


Конституцією України кожному гарантується право знати свої права і обов’язки.

Відповідно до статті 57 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом.

Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов’язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.

Цією статтею Конституції України вперше закріплено важливий обов’язок держави щодо забезпечення доведення законів та інших нормативно-правових актів, що визначають права і обов’язки громадян, до відома населення. Це свідчить про те, що держава справді прагне і готова забезпечувати ці права, а не тільки проголошувати їх.

Міністерство юстиції, як центральний орган виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної правової політики, свою діяльність стосовно забезпечення гласності та відкритості правової інформації спрямовує насамперед на створення громадянам реальних можливостей реалізації положень статті 57 Конституції України, яка гарантує право кожному знати свої права і обов’язки.

Міністерством юстиції на виконання Конституції України та завдань, покладених на Міністерство, видаються офіційні збірники актів законодавства та кодекси України, ведеться Єдиний державний реєстр нормативно-правових актів, надається інформація з його бази даних, здійснюється робота із систематизації законодавства, на офіційному веб-сайті Міністерства висвітлюється діяльність Міністерства юстиції, щодня розміщується інформація про набрання чинності нормативно-правовими актами, включеними до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, щомісяця – про включення до реєстру міжнародних договорів.

Офіційному виданню Міністерства юстиції – бюлетеню «Офіційний вісник України» в січні 2012 року виповнюється 15 років.

«Офіційний вісник України» видається Міністерством юстиції та державним підприємством «Українська правова інформація» Міністерства юстиції відповідно до Указу Президента України від 13 грудня 1996 року № 1207 «Про опублікування актів законодавства в інформаційному бюлетені «Офіційний вісник України».

Бюлетень видається з метою оперативного і повного забезпечення правовою інформацією органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, доведення актів законодавства України до відома громадян.

Згідно з Указом Президента України від 13 грудня 1996 року № 1207 «Офіційний вісник України» є офіційним виданням, у якому публікуються державною мовою всі поточні нормативно-правові акти, які надійшли до Мін’юсту. Це закони України, постанови Верховної Ради України, укази і розпорядження Президента України, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, рішення і висновки Конституційного Суду України, зареєстровані в Мін’юсті нормативно-правові акти міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, інших органів, а також міжнародні договори України, які набрали чинності.

Указом Президента України від 10 червня 1997 року № 503 «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» «Офіційному віснику України» надано статус офіційного друкованого видання, у якому підлягають оприлюдненню державною мовою акти Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України. На обкладинці бюлетеня зазначається дата виходу його в світ, за якою визначається дата набрання чинності нормативно-правовими актами.

В «Офіційному віснику України» публікуються:

відповідно до статті 53 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» – усі постанови Кабінету Міністрів України;

відповідно до статті 21 Закону України «Про міжнародні договори України» – чинні міжнародні договори України;

відповідно до статті 15 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» – накази міністерств нормативно-правового змісту;

відповідно до статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України – оголошення про відкриття провадження в адміністративних справах щодо оскарження нормативно-правових актів та резолютивні частини постанов суду про визнання нормативно-правового акта незаконним або таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили, і про визнання його нечинним;

відповідно до статті 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності» – усі регуляторні акти, прийняті Верховною Радою України, Президентом України, Кабінетом Міністрів України, Національним банком України, Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, іншими державними органами, центральними органами виконавчої влади, державними спеціалізованими установами та організаціями, некомерційними самоврядними організаціями, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також їх посадовими особами;

відповідно до статті 67 Закону України «Про Конституційний Cуд України» та статті 2 Указу Президента України від 11 грудня 2002 року № 1150 «Про забезпечення діяльності Конституційного Суду України» – рішення і висновки Конституційного Суду України разом з окремими думками суддів Конституційного Суду України.

Нормативно-правові акти, опубліковані в неофіційних виданнях, мають інформаційний характер і не можуть бути використані для офіційного застосування.

Відповідно до рішення колегії Міністерства юстиції України від 29 квітня 2004 року № 8 в інформаційному бюлетені «Офіційний вісник України» публікуються рішення Європейського суду з прав людини.

Офіційне оприлюднення нормативно-правових актів здійснюється після включення їх до Єдиного державного реєстру нормативних актів із зазначенням присвоєного їм реєстраційного коду.

Відомості про види та кількість нормативно-правових актів, рішень Європейського суду з прав людини та оголошень про відкриття провадження в адміністративних справах щодо оскарження нормативно-правових актів, що опубліковані в „Офіційному віснику України” з 1 січня 1997 року по 31 грудня 2011 року, наведені в додатку.

«Офіційний вісник України» є єдиним офіційним друкованим виданням, у якому опубліковуються всі нормативно-правові акти, у тому числі акти центральних органів виконавчої влади, зареєстровані в Міністерстві юстиції.

Усі нормативно-правові акти, оголошення про відкриття провадження та резолютивні частини постанов суду публікуються в «Офіційному віснику України» безоплатно для суб’єктів нормотворення.

Основними передплатниками бюлетеня «Офіційний вісник України» є органи юстиції, міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, їх територіальні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські, районні державні адміністрації, підпорядковані їм підприємства, установи і організації, бібліотеки, навчальні та наукові заклади, юридичні особи та громадяни.

10 років – з 1997 року по 2006 рік – бюлетень виходив у світ щотижня.

Для оперативнішого доведення нормативно-правових актів до громадян та юридичних осіб з січня 2007 року «Офіційний вісник України» видається двічі на тиждень, що забезпечує офіційне оприлюднення нормативно-правових актів у найкоротший строк після їх прийняття у встановленому порядку і підписання.

З 23 лютого 2009 року разом із Секретаріатом Кабінету Міністрів України розроблено механізм та здійснюється першочергове опублікування в «Офіційному віснику України» актів Кабінету Міністрів України. Зазначений механізм дає змогу здійснювати офіційне опублікування цих актів протягом 3–7 днів після їх надходження до Міністерства юстиції.

У 2010 році Міністерством юстиції започатковано вихід спеціальних (термінових) випусків «Офіційного вісника України» наступного дня після отримання актів законодавства.

Для зручності користування в «Офіційному віснику України» двічі на рік друкуються хронологічні покажчики до актів, опублікованих у віснику, а також один раз на рік - алфавітно-предметний покажчик.

У зв’язку з тим, що протягом 1997 – 2011 років для видання «Офіційного вісника України» бюджетні кошти не виділялися, фінансування бюлетеня здійснюється за рахунок коштів, отриманих за його передплату.

Відповідно до статті 3 Указу Президента України від 13 грудня 1996 року № 1207 центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування зобов’язані вжити заходів для забезпечення підвідомчих їм підприємств, установ та організацій інформаційним бюлетенем «Офіційний вісник України».

Дорученням Прем’єр-міністра України Азарова М.Я. від 12.07.2010 № 42125/1/1-10 зобов’язано міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації вжити заходів для забезпечення відповідних органів державної влади, підприємств, установ та організацій «Офіційним вісником України».

З 2003 року Міністерством юстиції у співпраці з Українським інформаційно-правовим центром запроваджено централізовану систему обліку та підтримки нормативно-правових актів у контрольному стані шляхом випуску у світ офіційного періодичного друкованого видання у теках з роз’ємними замками «Офіційний вісник України. Із змінами».

Тека (тверда обкладинка) розрахована на два чи три номери бюлетеня. Перший з цих номерів надсилається передплатникам у теці, а наступні – у конвертах. До кожного номера бюлетеня додається комплект «Зміни», у якому знаходяться аркуші, які містять нову редакцію частин актів чи доповнення до актів, які були надруковані у попередніх номерах бюлетеня. Підтримання у контрольному стані проводиться шляхом заміни або вставки окремих аркушів з новими редакціями актів.

За 15 років в «Офіційному віснику України» оприлюднено близько 45000 актів законодавства, із них 13 кодексів, 3600 законів України, 3200 указів Президента України, 90 розпоряджень Президента України, 14500 постанов Кабінету Міністрів України, 2000 розпоряджень Кабінету Міністрів України, 280 актів Конституційного Суду України, 2900 міжнародних договорів, 16400 нормативно-правових актів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, інших органів, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України, 740 рішень Європейського суду з прав людини, 75 регуляторних актів, що не підлягають державній реєстрації в Міністерстві юстиції України, 850 оголошень про відкриття проваджень в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта та 8 резолютивних частин постанов суду про визнання нормативно-правового акта незаконним або таким, що не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.

Зазначене видання необхідне у роботі міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, підпорядкованих підприємств, установ та організацій, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, міністерств, республіканських комітетів та інших державних органів Автономної Республіки Крим, обласних, районних державних адміністрацій, їх відділів та управлінь, підпорядкованих їм підприємств, установ та організацій, органів місцевого самоврядування, інших державних органів та установ, зокрема тих, що займаються розробкою проектів нормативно-правових актів та міжнародних договорів, підготовкою та поданням нормативно-правових актів до Міністерства юстиції або його територіальних управлінь на державну реєстрацію, а також судів, правоохоронних органів, працівників юридичних служб, органів та установ юстиції, підприємств, установ та організацій, учених-правознавців.

Видання бюлетеня «Офіційний вісник України» сприяє доведенню до відома громадян і юридичних осіб законів та інших нормативно-правових актів, що визначають права та обов’язки громадян, забезпечує доступ до офіційних джерел правової інформації.