Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія - http://chadm.cg.gov.ua/old
back

Вступне слово Прем’єр-міністра України Миколи Азарова на засіданні Кабінету Міністрів України 30 листопада 2011 року

01 грудня 2011

Шановні члени Уряду! Шановні запрошені!

Уряд чудово знає і розуміє, скільки в країні невирішених проблем, і це для нас не статистика, а вкрай чутливе питання щоденного життя простих людей, бо в Уряді – живі люди, і співпереживаємо, і співчуваємо будь-яким важким для людей ситуаціям.

Як ви знаєте, мені самому особисто доводиться постійно стикатися з людським болем і горем, з одного боку, і з безвідповідальністю та несправедливістю, з іншого. Тому вирішення гострих соціальних проблем кожної людини для всіх нас завжди на першому місці. Я відповідаю за це перед суспільством. І кожен член Уряду відповідає. Просто роздавати обіцянки, як це було в недалекому минулому, це не наше. Це був би звичайний обман, популізм. Ми знаємо, чим закінчився 2009 рік, і добре пам’ятаємо той хаос і безлад, який панував тоді у країні. Ми повинні виходити з реальних розрахунків, оперувати реальними ресурсами.

Уряд послідовно реалізує план підвищення соціальних стандартів. Цю роботу ми з вами розпочали не сьогодні, нам дісталася нелегка спадщина і непрості часи. Ми бачимо, що робиться в Європі, у світі. Я нікого не лякаю, але треба все зважувати і створювати власний запас міцності. Ми розуміємо: наслідки економічної кризи не повинні погіршити життя найбільш соціально вразливих верств населення – пенсіонерів, інвалідів, чорнобильців, самотніх матерів. Це те, що вимагає час і наші люди. Отже, треба, радячись з людьми, знаходити справедливий компроміс.

На жаль, в останніх подіях ми бачимо, що нам дуже часто опонують професійні популісти, навіть провокатори, що людські болі використовують, як таран, для боротьби за власну політичну вигоду. Це не тільки не гідно, а й небезпечно.

У Донецьку сталася надзвичайно трагічна подія: померла літня людина, яка вийшла протестувати. Причому померла тоді, коли компроміс, власне, був знайдений, але його не донесли до людей. Це жахлива несправедливість! Протести закінчаться, а людину не повернеш – ось про що всім треба задуматись, шановні.

Ви добре знаєте, що протягом останніх тижнів йде системний пошук справедливого вирішення проблеми пенсій для ліквідаторів ЧАЕС. Ми займались цим так, як це належить робити Уряду, не на площі і не під парканом, а консультувались з громадськими організаціями, експертами, вивчали реальні складові проблеми, розраховували бюджетні можливості, визначали, за якими напрямками в першу чергу покращити забезпечення чорнобильців. Наприклад, чорнобильська лікарня під час спілкування з ліквідаторами, у яких медичні картки відкрити з 1986 року, я обговорював всі варіанти пенсійного забезпечення, які є в межах можливостей Уряду, а також що треба зробити для покращення лікування, забезпечення медикаментами і харчування людей, особливо тих, для кого це питання життя.

У результаті було знайдено компроміс. Вчора оприлюднена і набула чинності постанова Кабінету Міністрів № 1210, вона осучаснила порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Це історичне рішення. Вперше держава віддала належне тим, хто ризикуючи здоров’ям і життям брав участь у ліквідації смертельної загрози не тільки нашій країні, а всій планеті. Уряд суттєво підвищив розміри чорнобильських пенсій, це важке рішення, тому що воно вимагає відволікти ресурси з інших програм, можливо, через це не вдасться десь збудувати нові школи, дитячі садочки і т. ін., але ми взяли на себе відповідальність на цьому етапі зробити пріоритетом достойний рівень соціального захисту саме тих людей, які виявили відданість і самопожертву. Це має бути відзначено державою, і ми це зробили.

Водночас ми свідомі того, що середня пенсія в країні складає біля 1тис. 200, середня зарплата – біля 2 тис. 600 грн., тому підвищення рівня життя для всіх громадян залишається першочерговою метою Уряду.

Що визначено цією постановою? Перше. Для інвалідів-ліквідаторів аварії на ЧАЕС осучаснено заробіток до 2006 року, який береться за базу розрахунку пенсійних виплат. Тобто з 1 січня 2012 року буде здійснено перерахунок пенсій. Таким чином, з 1 січня 2012 року розмір, підкреслюю, середньої реальної пенсійної виплати чорнобильцям внаслідок цього збільшиться з 1 тис. 815 грн. у 2011 році до 4 тис. 129 грн. у 2012 році, або приблизно до 516 доларів.

Для чого я перевів суму у долари? Для порівняння. Це дорівнює середньому розміру пенсій у Польщі – 515 доларів, і більше, ніж середня пенсія у Чехії – 447 доларів, Естонії – 424 долари, Угорщині – 401 долар, Латвії – 360 доларів, Литві – 294 долари. Це повинно в перспективі бути орієнтиром для нашої економіки також.

Друге – для дітей-інвалідів з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи середня пенсійна виплата збільшиться вдвічі.

Третє – для інвалідів з числа потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи збільшено розмір пенсійної виплати з 767 грн. в середньому за 2011 рік до 1 тис. 553 грн. для І групи.

Четверте – непрацездатні особи, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, в середньому замість 1 тис. 787 грн. в 2011 році будуть отримувати 3 тис. 750 в 2012 році.

Але справа не тільки в грошах. Люди, які віддали здоров’я, щоб убезпечити життя всіх громадян, потребують належного лікування і піклування, уваги і захисту в різних життєвих ситуаціях. Тому з наступного року ми починаємо реалізовувати програму реконструкції та переоснащення спеціалізованих лікарень для чорнобильців, забезпечимо, безумовно, безоплатні медикаменти і краще харчування в лікарнях, створимо режим особливого сприяння ліквідаторам у таких життєвих справах, як отримання довідок, юридична допомога тощо.

Але залишається ще одна проблема, на яку не можна закрити очі, – виплата пенсій за рішенням судів. На відміну від сьогоднішніх провокаторів, які вчора при владі просто ігнорували закони про соціальні гарантії, не виконували жодного пункту з тих, щодо яких сьогодні голосують, наш Уряд не робить вигляд, що проблеми не існує.

Що робити з рішеннями судів? По-перше, відповідально і ретельно їх вивчити, тому що нам відомі випадки, коли конвеєр судових рішень був запущений штучно: окремі юристи, близькі до судів, збирали списки чорнобильців, умовляли їх подати позов і фактично за хабар організовували сотні і тисячі судових рішень. Більше того, оскільки конвеєр запрацював масштабно, дехто вдався навіть до виключних фальсифікацій.

Так, у Білоцерківському районі зухвалі злочинці підробили з використанням фальшивої печатки суду понад 260 рішень на загальну суму 9 млн. грн. Дехто з власників таких рішень і чорнобильцями ніколи не був. На це також не можна закривати очі, тому що більшість українських пенсіонерів живуть на пенсію 1 тис. 200 грн., і в них практично відбирають кошти в шахрайський спосіб.

Уряд зобов’язаний знайти рішення у всіх випадках, справедливе рішення. Тому зараз розпочато кропітку і масштабну роботу з вивчення кожної персональної справи, щоб для кожної людини знайти законне і справедливе рішення. Доручаю координувати і контролювати цю роботу Віце-прем’єр-міністру Тігіпку С.Л. і головам регіональних адміністрацій особисто, під особистий контроль.

Я вчора мав можливість зустрітися з представниками об’єднань співвласників багатоквартирних будинків з усієї України, зустрітись на реальному житловому будинку, яким управляють мешканці. Що можна сказати? Ось де реальне втілення принципів соціальної справедливості, тому що ОСББ сьогодні – це доведена дієва форма самоорганізації, коли саме люди управляють своїми майновими правами, захищають свої інтереси. Вони не тільки мають права, але і взяли на себе відповідальність за власне житло. Вони самостійно обирають постачальників тих чи інших послуг, найбільш прийнятну і вигідну ціну на ці послуги, самі замовляють поточний та капітальний ремонт, модернізують будинок тощо.

Ось, будь ласка, приклад, який доводить тезу про ефективність самоорганізації в найскладнішій сфері. Коли здають в експлуатацію будинок, зазвичай там існують 1-2, так звані, службові квартири. У ЖЕКу вони швидко зникають, їх елементарно продають, навіть іноді з порушенням законодавства. В ОСББ, де я був вчора, такі квартири пропонують використовувати під кабінет сімейного лікаря, який би обслуговував тисячу мешканців будинку. Розумно? Без сумніву. Власники приймають рішення в своїх інтересах.

Що хочеться підкреслити? Такі громадські об’єднання громадян виникають не на порожньому місці, адже це об’єднання є реальним і конкретним інструментом елементарного захисту майнових інтересів і прав конкретних громадян. Отже, це є нова форма захисту прав і інтересів суспільства, а в подальшому і всієї держави. Ефективно? Безперечно, так.

Але чи працює це із 100% віддачею? Вочевидь, поки що ні. ОСББ сьогодні так чи інакше протидіють ЖЕКи, регулятори ринку, чиновники. Нам потрібно ліквідувати цю неузгодженість, потрібно правильно скоординувати дії всіх органів виконавчої влади. Я дуже задоволений вчорашньою розмовою з енергійними компетентними зацікавленими людьми. Вони знають, що треба змінити, які рішення прийняти, викладають пропозиції чітко і конструктивно, тому що бачать свій інтерес. Це дуже позитивний приклад, як нам можна і треба модернізувати, розвивати країну, спираючись на ініціативу людей. Ми домовились, що через два тижні засідання Уряду присвятимо питанням розвитку ОСББ, розглянемо конкретні пропозиції практиків цієї справи. Доручаю це Анатолію Михайловичу Близнюку – Міністру регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства.

Якщо люди можуть генерувати такі продуктивні ідеї та проекти, то може нам варто створити постійно діючу загальнонаціональну раду ОСББ, куди увійшли б представники об’єднань громадян і представники Уряду.

Наостанок коротка інформація. Перше – вчора біля 1 млрд. грн. було перераховано в регіони для виплати допомоги на народження дитини, підкреслюю, 1 млрд. Народжуваність поточного року виявилася, на щастя, вищою, ніж ми прогнозували, тому і виникла потреба в додаткових коштах. Ми їх виділили й оперативно направили в регіони.

Я вимагаю від місцевих органів соціального захисту негайно здійснити відповідні процедури, щоб матері, у першу чергу самотні, якнайшвидше отримали допомогу. На особистий контроль, Сергію Леонідовичу Тігіпку, треба взяти Вам до уваги.

Друге – продовжуються перевірки якості продуктів харчування. Я казав, що не стану називати конкретних виробників, які дозволяють собі шахраювати навіть з продуктами дитячого харчування, щоб не було навіть натяку на упередженість, але ми стикаємося постійно з такими фактами. Тому я доручив необхідні матеріали передати до прокуратури для порушення відповідних кримінальних справ. І ось об’єктивні матеріали розслідування і судові рішення обов’язково будуть оприлюднені з фактами і ... персонально. До речі, одному з м’ясомолочних комбінатів вже надано припис про повне припинення виробництва, матеріали передані до прокуратури.

Третє – я задоволений тим, що успішно реалізовано справу про зловживання і корупцію у Державній службі зайнятості. Півроку тому ми ініціювали це розслідування, коли Державна фінансова інспекція виявила ознаки злочинів. Більше до рішення суду говорити про це не буду, але приклад, очевидно, промовистий, і всі тепер знають, що у нас достатньо сили волі зупинити свавілля і корупцію, в якій би сфері вони не траплялися.

Сьогодні ми розглянемо виконання Інвестиційної програми в 2011 році та плани на 2012 рік. Попереджаю, не дай, Боже, виявляться «ігри в схеми» чи «липові» проекти – вони тут і закінчаться, як у Службі зайнятості.

Дякую за увагу!

Джерело: Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату КМУ.