back

До уваги громадян та сільгоспвиробників!

06 квітня 2015

Відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Чернігівського районного управління юстиції інформує про зміни, які відбулися в законодавстві щодо проведення державної реєстрації речових прав на земельні ділянки, похідних від права власності.

Так, Законом України від 05.03.2015 № 247-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення повноважень нотаріусів та особливостей реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення» (далі – Закон № 247-VІІІ), який набрав чинності з 25.03.2015, уповноважено нотаріусів здійснювати функції державного реєстратора прав на нерухоме майно у порядку та випадках, встановлених Законом України «Про державну реєстрацію прав та їх обтяжень» (далі - Закон). Нотаріусу надано можливість проводити державну реєстрацію:

1)речових прав, похідних від права власності, на земельні ділянки сільськогосподарського призначення незалежно від нотаріального посвідчення договору, на підставі якого виникає таке право;

2)права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яке виникло та оформлено в установленому порядку до 01.01.2013 року, одночасно з державною реєстрацією похідного від нього речового права на таку земельну ділянку.

Крім того, Закон доповнено ст. 42, яка визначає особливості державної реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, право власності на яке виникло та оформлено в установленому порядку до 01.01.2013. Частиною 1 статті 42 Закону встановлено норму щодо одночасності державної реєстрації похідного речового права та права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яке виникло та оформлено в установленому порядку до 01.01.2013 (крім випадків, коли право власності на таку земельну ділянку вже зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно), на підставі заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, поданої власником чи набувачем відповідного похідного права або уповноваженої ними особи, з урахуванням положень ст. 16 Закону.

З метою державної реєстрації похідного від права власності речового права на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, особа, визначена у частині першій статті 42 Закону, подає одну заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо іншого речового права).

При цьому державним реєстратором або нотаріусом за допомогою програмного забезпечення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно формуються 2 заяви: про державну реєстрацію права власності та про державну реєстрацію іншого речового права. При цьому заявник сплачує за послуги з державної реєстрації іншого речового права.

З метою наповнення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно рекомендуємо заявникам разом з документами для державної реєстрації права оренди подавати документ, що посвідчує виникнення права власності на відповідну земельну ділянку та/або Витяг з Державного земельного кадастру.

Звертаємо увагу на те, що це положення ст..42 Закону не стосується порядку державної реєстрації права власності держави чи територіальної громади на земельні ділянки, сформовані із земель державної чи комунальної власності , з одночасною державною реєстрацію похідного від права власності речового права на таку земельну ділянку, оскільки особливості її проведення у цьому випадку врегульовані ст..41 Закону.